א.ב יהושע
צלם:  ראובן קסטרו
17/12/2012

הסופר א"ב יהושע

תפקיד: מרצה

אברהם ב. יהושע הוא מבכירי הסופרים ואנשי הרוח בישראל. נולד בירושלים ב-1936, דור חמישי מצד אבותיו שבאו מסלוניקי באמצע המאה התשעעשרה. היה במשך שנים פרופסור במחלקה לספרות באוניברסיטת חיפה ופרופסור אורח באוניברסיטאות של שיקגו, פרינסטון, רומא ופריז.

יהושע כתב סיפורים ורומנים רבים וכן מחזות לתיאטרון. כמו כן פרסם ספרי מסות בשאלות של זהות וחברה ובשאלות היחסים בין מוסר לספרות. ספריו תורגמו לעשרות שפות ומרביתם גם עובדו לסרטים ולמחזות וכן לאופרה. הוא זכה בפרסים רבים בישראל ובעולם, בראשם פרס ישראל לספרות ב-1995, פרס א.מ.ת. ב-2016 ופרס דן דויד ב-2017. בין הפרסים החשובים שקיבל מחוץ לישראלפרס מדיסיס הצרפתי לספרות זרה ופרס פלטרינלי של האקדמיה הלאומית האיטלקית.

עם יצירותיו הנודעות ביותר נמנים הרומנים המאהב, מולכו, מר מאני, השיבה מהודו, מסע אל תום האלף (שגם עובד לאופרה), הכלה המשחררת ועוד. הרומן שליחותו של הממונה על משאבי אנוש עובד למחזה בידי יהושע עצמו וזכה גם לעיבוד קולנועי מרהיב שזיכה אותו בפרסים רבים ובאהדה בין לאומית רחבה. עם מחזותיו נמנים בין השאר לילה במאי, חפצים והילכו שניים יחדיו, ומסותיו החשובות הן בזכות הנורמליות, אחיזת מולדת וכוחה הנורא של אשמה קטנה דיון  בקשרים שבין מוסר וספרות.